Vědecký a teoretický časopis «Evropský časopis ekonomiky a managementu» vyzývá ke spolupráci pro publikaci vědeckých článků profesoři (PhD), mladé vědcí (postgraduální studenti, uchazeče o vědecké tituly), kteří se specializují v různých odvětvích ekonomiky a řízení.
Pro články s otevřeným přístupem formulář rovněž stanovuje the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International za jakých podmínek je článek uživatelům poskytnut: základním principem otevřeného přístupu je, že obsah by neměl být pouze přístupný, ale také volně použitelný. Články budou standardně publikovány pod licencí Creative Commons Attribution (CC-BY). To znamená, že článek je volně dostupný ke čtení, kopírování a redistribuci a může být také upraven (uživatelé mohou dílo “remixovat, transformovat a stavět na něm”) pro jakýkoliv nekomerční účel, pokud je dodrženo řádné uznání autorství.
Jakýkoliv materiál podléhající autorským právům, které nevlastní nebo nekontroluje přispěvatel, musí být doprovázen příslušnými povoleními od relevantních držitelů autorských práv. Jakýkoliv potenciální konflikt autorských práv pro dříve publikovaná díla, na kterých jsou založeny příspěvky, musí být jasně oznámen redaktorům prostřednictvím e-mailu v době podání nebo co nejdříve poté.
Korektury: na fázi korektur mohou být změněny pouze zásadní typografické nebo faktické chyby. Jakékoli větší revize nebo podstatné doplnění textu ve fázi korektur budou ignorovány, pokud nebyl dán předchozí souhlas vydavatele. Vydavatel si vyhrazuje právo účtovat autorům poplatky za opravu netypografických chyb.
Odbitky: papírové odbitky nejsou poskytovány, ale autorům bude poskytnut elektronický pdf soubor jejich publikovaného článku pro jejich osobní použití za podmínek licenční smlouvy k publikaci. Tiskové odbitky mohou být zakoupeny za náklady ve fázi korektur.
Akademické psaní: Jazyk a styl
Příspěvky a abstrakty by měly být psány v angličtině nebo jazycích EU s akademickou úrovní znalostí.
Struktura a délka článku
Článek založený na struktuře IMRAD. Strukturální prvky článku by měly být Abstrakt, Úvod, Metodologie, Hlavní část, Závěr, Reference a Přílohy (pokud je to nutné). Hlavní část je obvykle rozdělena do několika pododstavců, neboť článek by měl obsahovat přehled relevantních faktických pozadí, doktrín, širšího kontextu, analýzu problémů; výsledky autora, diskusi a nástin dalších studií.
Délka článku by obvykle měla být mezi 4 a 8 tisíci slovy včetně abstraktu a seznamu referencí. Kratší nebo delší práce mohou být zváženy na uvážení redaktorů jako výjimka.
Abstrakt
Abstrakt článku by měl mít přibližně 1800 znaků a měl by být doplněn 6-10 klíčovými slovy.
Po abstraktu je uveden klasifikační systém JEL (JEL).
Úvod
Tato sekce zdůrazňuje aktuální stav studovaného problému na globální úrovni, analyzuje nejnovější výzkumy a publikace s odkazy na vědecké publikace za poslední 3-5 let. Relevance, cíl, úkoly a novost studie jsou odůvodněny. Odkazy na literaturu musí být uvedeny v kulatých závorkách. Tato sekce je nepovinná a měla by obsahovat výsledky výzkumu vědců, kteří analyzovali určité aspekty tématu. Každé jméno výzkumníka musí být doprovázeno příslušným odkazem ze seznamu referencí.
Materiály a metody
Tato sekce popisuje hlavní etapy studie a odůvodňuje výběr metod, technik, přístupů nebo akcí použitých k získání nových vědeckých výsledků. Jsou vysvětleny strategie a kritéria pro výběr vzorků (pokud článek obsahuje empirickou část), je poznamenán experimentální základ studie. Uvedená metodologie by měla poskytnout úplný obraz o průběhu výzkumu tak, aby jej mohli opakovat i další vědci s použitím stejných materiálů a metod. Tato sekce je vyžadována ve struktuře vědeckého článku.
Výsledky a diskuse
Tato sekce prezentuje hlavní materiál studie s plným odůvodněním získaných vědeckých výsledků. Tabulkové nebo grafické materiály jsou nezbytně doprovázeny výsledky zpracování statistických dat. Zdroje jsou umístěny pod tabulkami a obrázky. Měly by se vyhnout hodnotícím soudům, stejně jako prvkům popisu metodologie a přímému opakování dat prezentovaných v tabulkách a grafickém materiálu v textu článku. Numerické výsledky by měly být zaokrouhleny v souladu s ustálenými pravidly, s ohledem na průměrnou chybu výzkumu, interval spolehlivosti nebo rozložení hodnot. Výsledky výzkumu musí být dostatečně podloženy, metodologicky správné, mít novost a praktickou hodnotu.
Diskuse by měla být založena na interpretaci výsledků výzkumu. Do úvahy jsou zahrnuty nejdůležitější vědecké fakty, s ohledem na předchozí data a analýzy, v souladu s literárními zdroji o aktuálním stavu problému s odkazy na práce podobného směru výzkumu prováděné v jiných zemích.
Závěry
Závěry by měly plně a konkrétně odrážet výsledky výzkumu, odpovídat účelu a názvu studie, doslovné opakování v abstraktu je nepřijatelné. Je důležité uvést perspektivy dalšího výzkumu na vybrané téma.
Poděkování
Tato sekce je určena k vyjádření vděčnosti jednotlivcům nebo organizacím za veškerou možnou technickou pomoc, nápady, finanční (materiální) podporu, která umožnila výzkum atd.
Pokud nemáte žádná poděkování, uveďte „Žádné“.
Střet zájmů
Autoři by měli zveřejnit všechny potenciální zdroje střetu zájmů. Jakýkoliv zájem nebo vztah, finanční nebo jiný, který by mohl být vnímán jako ovlivňující objektivitu autora, je považován za potenciální zdroj střetu zájmů. Tyto je nutné zveřejnit, když jsou přímo relevantní nebo přímo související s prací, kterou autoři popisují ve svém rukopise. Existence střetu zájmů nevylučuje publikaci. Pokud autoři nemají žádný střet zájmů k prohlášení, musí to také uvést při podání a zahrnout prohlášení v sekci Poděkování. Je odpovědností odpovídajícího autora projednat tuto politiku se všemi autory a kolektivně při podání zveřejnit VŠECHNY relevantní komerční a jiné vztahy. Zjištění nedostatečného zveřejnění střetu zájmů při podání nebo během procesu recenze může vést k odmítnutí rukopisu nebo jiným sankcím pro autory.
Citace v textu a reference
Citace v textu a odkazy v bibliografii musí splňovat požadavky APA-Style.
Odkazy na literaturu se v textu článku uvádějí v závorkách a skládají se z příjmení autora a roku vydání.
Reference na konci článku by měly být latinizovány. Při uvádění bibliografických odkazů na články psané cyrilicí (včetně ukrajinských a ruských) publikované v časopisech a almanaších, důrazně doporučujeme následující strukturu referencí:
Jméno autora/autoři (transliterované); původní název článku transliterovaný latinskými symboly a jeho anglický překlad v hranatých závorkách [ ]; původní název zdroje transliterovaný latinskými symboly a jeho anglický překlad v hranatých závorkách [ ]; údaje o vydavateli v angličtině.
V Referencích, při uvádění města vydání jak v anglických, tak i cyrilských zdrojích, by mělo být jméno města uvedeno v angličtině, zatímco název vydavatelství by měl být transliterován.
Pro automatickou transliteraci cyrilských zdrojů můžete použít následující zdroje: http://www.translit.ru – pro zdroje v ruštině; a https://slovnyk.ua/translit.php — pro zdroje v ukrajinštině.
Pro vaše pohodlí můžete níže vidět příklady uspořádání bibliografických popisů zdrojů a literatury podle typu zdroje; každý je uveden ve dvou formátech postupně: první je příklad poznámky pod čarou; druhý je příklad uspořádání stejného zdroje v Referencích.
Ilustrace k článkům (grafika, obrázky a diagramy) by měly být předloženy ve formátu TIFF nebo PDF (každý obrázek v samostatném souboru).
Podání článků
Článek by měl být zaslán Redakční kanceláři v elektronické podobě ve formátu Microsoft Word ve dvou souborech.
1. Titulní strana, která obsahuje:
-název článku;
jméno, příjmení autora/autorů, příslušnost a pozice;
kontaktní údaje autora/autorů: e-mailová adresa, ORCID číslo;
abstrakt článku (podle Abstraktu).
2. Anonymizovaný článek (bez uvedení informací o autorovi), který obsahuje:
název v jazyce článku;
abstrakt článku;
klíčová slova;
hlavní text článku.
E-mail pro zaslání příspěvků: [email protected]; [email protected]